PCSX2 0.9.9 - en to fi translation catalogue (514 entries)

en: 
    
    Press Ok to go to the Plugin Configuration Panel.
fi: 
    
    Paina Ok mennäksesi liitännäisten konfigurointipaneeliin.

en: 
    Note: Duplicate/Rename/Create/Delete will NOT be reverted with 'Cancel'.
fi: 
    Huomautus: Kopioi/Uudelleennimeä/Poista-toimintoja EI VOI peruuttaa painamalla 'Peruuta'.

en:              Multitap-%u--Port-%u
fi:              Multitap-%u--Paikka-%u

en:  (default)
fi:  (oletus)

en: %s Commandline Options
fi: %s komentorivivalinnat

en: %s Critical Error
fi: %s Kriittinen virhe

en: %s First Time Configuration
fi: %s ensimmäisen käyttökerran konfiguraatio

en: %s Plugin Override Error!  The following file does not exist or is not a valid %s plugin:
fi: %s-liitännäisen ohitusvirhe!  Seuraavaa tiedostoa ei ole olemassa tai se ei ole kelvollinen %s-liitännäinen:

en: %s is starting from a new or unknown folder and needs to be configured.
fi: %s käynnistyy uudesta tai tuntemattomasta kansiosta ja täytyy konfiguroida.

en: %s is switching to local install mode.
fi: %s siirtyy paikallisen asennuksen tilaan.

en: %s plugin failed to initialize.  Your system may have insufficient memory or resources needed.
fi: Liitännäisen %s alustaminen epäonnistui.  Järjestelmässäsi saattaa olla liian vähän muistia tai muita tarvittuja resursseja.

en: %s plugin failed to open.  Your computer may have insufficient resources, or incompatible hardware/drivers.
fi: Liitännäisen %s avaaminen epäonnistui.  Tietokoneessasi saattaa olla liian vähäiset resurssit tai epäyhteensopivaa laitteistoa/ajureita.

en: &About...
fi: Tietoja...

en: &Apply
fi: &Käytä

en: &Audio (SPU2)
fi: &Ääni (SPU2)

en: &Back
fi: &Edellinen

en: &Backup before save
fi: Varmuuskopioi ennen tallennusta

en: &Cancel
fi: &Peruuta

en: &Close
fi: &Sulje

en: &Config
fi: &Asetukset

en: &Console to Stdio
fi: Konsoli Stdioon

en: &Controllers (PAD)
fi: &Ohjaimet (PAD)

en: &Core GS Settings...
fi: GS:n ydinasetukset...

en: &Dark theme
fi: Tumma teema

en: &Dev9
fi: Dev9

en: &Disable all
fi: Poista kaikki käytöstä

en: &Enable all
fi: Ota kaikki käyttöön

en: &Finish
fi: &Valmis

en: &Firewire
fi: Firewire

en: &Game Database Editor
fi: Pelitietokannan muokkaustyökalu

en: &Help
fi: &Ohje

en: &Home
fi: &Koti

en: &Huge
fi: Valtava

en: &Large
fi: Suuri

en: &Light theme
fi: Vaalea teema

en: &Load state
fi: Lataa tila

en: &Log
fi: &Loki

en: &Logging...
fi: Lokitus...

en: &Memory cards
fi: &Muistikortit

en: &Misc
fi: &Sekalaiset

en: &Next >
fi: &Seuraava >

en: &No
fi: &Ei

en: &No disc
fi: Ei levyä

en: &Plugin
fi: Liitännäinen

en: &Plugin Settings...
fi: Liitännäisen asetukset...

en: &Plugin/BIOS Selector
fi: &Liitännäis/BIOS-valitsin

en: &Run ELF...
fi: Suorita ELF...

en: &Save
fi: &Tallenna

en: &Save state
fi: Tallenna tila

en: &Save...
fi: &Tallenna...

en: &Show Console
fi: Näytä konsoli

en: &Small
fi: Pieni

en: &Sources
fi: Lä&hteet

en: &System
fi: &Järjestelmä

en: &USB
fi: USB

en: &Window Settings...
fi: Ikkunan asetukset...

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: 16 and 32 MB cards have roughly the same compatibility factor.
fi: 16 ja 32 MB muistikorteilla on suunnilleen sama yhteensopivuustaso.

en: 8 MB [most compatible]
fi: 8 MB [yhteensopivin]

en: < &Back
fi: < &Edellinen

en: A configured folder does not exist.  Should %s try to create it?
fi: Konfiguroitua kansiota ei ole olemassa.  Pitäisikö %s:den yrittää luoda se?

en: A file could not be created.
fi: Tiedostoa ei voitu luoda.

en: A safe and easy way to make sure that all speedhacks are completely disabled.
fi: Turvallinen ja helppo tapa varmistaa, että kaikki nopeusviritelmät ovat poistettu täysin käytöstä.

en: A typical size for 3rd-party memory cards which should work with most games.
fi: Tyypillinen koko muiden valmistajien muistikorteille, pitäisi toimia useimpien pelien kanssa.

en: About %s
fi: Tietoja %s

en: Access denied to memory card: 
    
    %s
fi: Muistikortin käyttö estetty: 
    
    %s

en: Actual DMA event processing and data transfer logs.
fi: Todellinen DMA-tapahtumaprosessointi ja tiedonsiirtolokit.

en: Actual data transfer logs, bus right arbitration, stalls, etc.
fi: Todellisen tiedostonsiirron lokit, väyläoikeuden sovittelut, seisahtumiset, jne.

en: Aggressive
fi: Aggressiivinen

en: Aggressive plus
fi: Erittäin aggressiivinen

en: All Files (*.*)
fi: Kaikki tiedostot (*.*)

en: All GIFtag parse activity; path index, tag type, etc.
fi: Kaikki GIFtagin jäsennystoiminta; polkuindeksi, tagin tyyppi, jne.

en: All Supported (%s)
fi: Kaikki tuetut (%s)

en: All VIFcode processing; command, tag style, interrupts.
fi: Kaikki VIFcode prosessointi; komento, tagityyli, keskeytykset.

en: All known hardware register accesses (very slow!); not including sub filter options below.
fi: Kaikkien tunnettujen laitteistorekisterien käyttö (todella hidas!); ei sisällä alla olevia lisäsuodatusvalintoja.

en: All known hardware register accesses, not including the sub-filters below.
fi: Kaikkien tunnettujen laitetistorekisterien käyttö, ei sisällä alla olevia lisäsuodatusvalintoja.

en: All options are for the current session only and will not be saved.
fi: Kaikki valinnat ovat vain nykyiselle istunnolla ja niitä ei tallenneta.

en: All processing involved in Path3 Masking
fi: Kaikki Path3 Maskingiin liittyvä prosessointi

en: Always hide mouse cursor
fi: Piilota hiiren kursori aina

en: Always use this option if you want the safest and surest memory card behavior.
fi: Käytä aina tätä valintaa jos haluat muistikortin turvallisimman ja varmimman käyttäytymisen.

en: An error occurred while trying to open the file:
fi: Tiedostoa avattessa tapahtui virhe:

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: Appearance/Themes - %s
fi: Ulkoasu/teemat - %s

en: Apply
fi: Käytä

en: Applying settings...
fi: Otetaan asetuksia käyttöön...

en: Aspect Ratio:
fi: Kuvasuhde:

en: Assertion Failure -
fi: Oletusvirhe -

en: At folder:
fi: Kansioon:

en: Auto-eject memory cards when loading savestates
fi: Poista muisikortit automaattisesti käytöstä tilatallennuksia ladattaessa

en: Automatic &Gamefixes
fi: Automaattiset pelikorjaukset

en: Automatically applies needed Gamefixes to known problematic games
fi: Automaattisesti käyttää tarvittavia pelikorjauksia tunnetusti ongelmallisiin peleihin

en: BIOS Search Path:
fi: BIOS-hakupolku:

en: Backup
fi: Varmuuskopio

en: Balanced
fi: Tasapainotettu

en: Base Framerate Adjust:
fi: Perusnopeuden säätö:

en: Blockdumps (%s)
fi: Lohkovedokset (%s)

en: Boot CDVD (&fast)
fi: Käynnistä CDVD (nopea)

en: Browse
fi: Selaa

en: Browse...
fi: Selaa...

en: C&lear
fi: T&yhjennä

en: C&lear all settings...
fi: Nollaa kaikki asetukset...

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cannot apply new settings, one of the settings is invalid.
fi: Ei pysty ottamaan uusia asetuksia käyttöön, jokin asetus ei kelpaa.

en: Cannot apply settings...
fi: Ei pysty ottamaan asetuksia käyttöön...

en: Cannot load ELF binary image.  The file may be corrupt or incomplete.
fi: ELF-binaarikuvan lataus epäonnistui.  Tiedosto saattaa olla vahingoittunut tai epätäydellinen.

en: Cannot load savestate.  It is of an unknown or unsupported version.
fi: Tilatallennusta ei voi ladata. Sen versio on tuntematon tai ei-tuettu.

en: Cannot load this savestate.  The state is an unsupported version.
fi: Tätä tilatallennusta ei voi ladata.  Tilatallennuksen versiota ei tueta.

en: Cannot load this savestate. The state is an unsupported version.
fi: Tätä tilatallennusta ei voi ladata. Tilatallennuksen versiota ei tueta.

en: Card (file) name
fi: Kortin (tiedosto)nimi

en: Card size
fi: Koko

en: Card:
fi: Kortti:

en: Change the language only if you need to.
    The system default should be fine for most operating systems.
fi: Vaihda kieltä vain tarvittaessa.
    Oletusarvon pitäisi olla sopiva useimmille käyttöjärjestelmille.

en: Chop / Zero
fi: Pilkkominen / Nollaus

en: Clamping Mode
fi: Puristintila

en: Classic black color scheme for people who enjoy having text seared into their optic nerves.
fi: Klassinen musta väriteema niille ihmisille, jotka nauttivat tekstin korventumisesta näköhermoihinsa.

en: Clear the log window contents
fi: Tyhjentää loki-ikkunan sisällön

en: Clears all %s settings and re-runs the startup wizard.
fi: Nollaa kaikki %s:den asetukset ja ajaa ensimmäisen käyttökerran asetusvelhon uudelleen.

en: Click the Browse button to select a different folder containing PCSX2 visual themes.
fi: Paina Selaa valitaksesi toisen kansion, joka sisältää teemoja PCSX2:lle.

en: Click the Browse button to select a different folder for PCSX2 plugins.
fi: Paina Selaa valitaksesi PCSX2-liitännäisten kansio.

en: Click the Browse button to select a different folder where PCSX2 will look for PS2 BIOS roms.
fi: Paina Selaa-nappia valitaksesi kansion mistä PCSX2 etsii PS2 BIOS-kuvia.

en: Close this log window; contents are preserved
fi: Sulkee tämän loki-ikkunan, ikkunan sisältö säilytetään

en: Closing %s may be hazardous to your health
fi: %s:n sulkeminen saattaa olla vaarallista terveydellesi

en: Completely disables all GS plugin activity; ideal for benchmarking EEcore components.
fi: Poistaa käytöstä täysin kaiken GS-liitännäisen toiminnan; ihanteellinen EEcore-komponenttien suorituskykytestaukseen.

en: Completing tasks...
fi: Suoritetaan tehtäviä...

en: Components Overrides Warning
fi: Komponenttien ohitusvaroitus

en: Components Selectors - %s
fi: Komponenttivalitsijat - %s

en: Config Overrides Warning
fi: Asetusten ohitusvaroitus

en: Configuration Guides (online)
fi: Asetusoppaat (online)

en: Configure...
fi: Konfiguroi...

en: Configured %s plugin is not a valid PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
fi: Valittu %s-liitännäinen ei ole kelvollinen PCSX2-liitännäinen tai se on tarkoitettu vanhalle PCSX2-versiolle, jota ei tueta.

en: Configured plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
fi: Valittu liitännäinen ei ole PCSX2-liitännäinen tai se on tarkoitettu vanhalle PCSX2-versiolle, jota ei tueta.

en: Confirm CDVD source change
fi: Vahvista CDVD-lähteen vaihto

en: Confirm ISO image change
fi: Vahvista ISO-levykuvan vaihto

en: Confirm PS2 Reset
fi: Vahvista PS2:n resetointi

en: Constant skipping
fi: Jatkuva ohittaminen

en: Contributors
fi: Osallistujat

en: Copy failed!
fi: Kopiointi epäonnistui!

en: Could not create a memory card: 
    
    %s
fi: Muistikorttia ei voitu luoda: 
    
    %s

en: Create
fi: Luo

en: Create ...
fi: Luo ...

en: Create a duplicate of this memory card ...
fi: Tee kopio tästä muistikortista ...

en: Create a new card ...
fi: Luo uusi muistikortti ...

en: Create a new memory card
fi: Luo uusi muistikortti

en: Create a new memory card and assign it to this Port.
fi: Luo uusi muistikortti ja aseta se tähän muistikorttipaikkaan.

en: Create a new memory card.
fi: Luo uusi muistikortti.

en: Create folder?
fi: Luo kansio?

en: Create memory card
fi: Luo muistikortti

en: Created on
fi: Luotu

en: Custom Window Size:
fi: Mukautettu ikkunan koko:

en: Custom folder:
fi: Oma kansio:

en: Cycle to next slot
fi: Kierrä seuraavaan paikkaan

en: Cycle to prev slot
fi: Kierrä edelliseen paikkaan

en: Cycles the current save slot in +1 fashion!
fi: Kiertää nykyistä tallennuspaikkaa +1 -tyylillä!

en: Cycles the current save slot in -1 fashion!
fi: Kiertää nykyistä tallennuspaikkaa -1 -tyylillä!

en: Default soft-tone color scheme.
fi: Oletusarvoinen pehmeävärinen teema.

en: Default to fullscreen mode on open
fi: Avaa oletuksena koko näytön tilassa

en: Delete
fi: Poista

en: Delete card
fi: Poista muistikortti

en: Delete memory file?
fi: Poistetaanko muistikorttitiedosto?

en: Detailed logging of CDVD hardware.
fi: Yksityiskohtainen CDVD-laitteiston loki.

en: Dev/&Verbose
fi: Kehitys/runsas

en: Developers
fi: Kehittäjät

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped EE memory space.
fi: Suora muistinkäyttö tuntemattomaan tai kartoittamattomaan EE-muistiavaruuteen.

en: Direct memory accesses to unknown or unmapped IOP memory space.
fi: Suora muistinkäyttö tuntemattomaan tai kartoittamattomaan IOP-muistiavaruuteen.

en: Disable Framelimiting
fi: Poista nopeusrajoitin käytöstä

en: Disable all GS output
fi: Poista GS-ulostulo käytöstä kokonaan

en: Disable window resize border
fi: Poista ikkunan koon muuttaminen reunuksesta käytöstä

en: Disabled [default]
fi: Pois käytöstä [oletus]

en: Disables all log source filters.
fi: Poistaa käytöstä kaikki lokilähteet.

en: Disables this popup and whatever response you select here will be automatically used from now on.
fi: Poistaa tämän ponnahdusikkunan käytöstä ja käyttää valitsemaasi vaihtoehtoa oletuksena jatkossa.

en: Disasm of COP0 instructions (MMU, cpu and dma status, etc).
fi: COP0-käskyjen konekielipurku (MMU-, cpu- ja dma-tila, jne.).

en: Disasm of executing core instructions (excluding COPs and CACHE).
fi: Suorittavan ytimen käskyjen konekielipurku (poislukien COPit ja CACHE).

en: Disasm of the EE's VU0macro co-processor instructions.
fi: EE-suorittimen VU0macro-apuprosessorin käskyjen konekielipurku.

en: Disasm of the EE's floating point unit (FPU) only.
fi: Vain EE-suorittimen liukulukuyksikön (FPU) konekielipurku.

en: Disasm of the IOP's GPU co-processor instructions.
fi: IOPin GPU-apusuorittimen käskyjen konekielipurku.

en: Disc Images (%s)
fi: Levykuvat (%s)

en: Do not show this dialog again.
fi: Älä näytä tätä ikkunaa uudelleen.

en: Do you want to swap discs or boot the new image (system reset)?
fi: Haluatko vaihtaa levyn lennosta vai käynnistää uudelleen?

en: Do you want to swap discs or boot the new image (via system reset)?
fi: Haluatko vaihtaa levyä lennosta vai käynnistää uuden levykuvan (resetoimalla järjestelmän)?

en: Double-click toggles fullscreen mode
fi: Kaksoisnapsautus vaihtaa koko näytön tilaan ja siitä pois

en: Drag and Drop Error
fi: Raahaa ja pudota -virhe

en: Drag cards to or from PS2-ports
fi: Raahaa kortteja PS2-muistikorttipaikkoihin tai pois niistä

en: Dumps detailed information for PS2 executables (ELFs).
fi: Vedostaa yksityiskohtaisia tietoja PS2-sovelluksista (ELFeistä).

en: Dumps various GIF and GIFtag parsing data.
fi: Vedostaa sekalaista GIF- ja GIFtag-jäsennysdataa.

en: Dumps various VIF and VIFcode processing data.
fi: Vedostaa sekalaista VIF- ja VIFcode-prosessointidataa.

en: Duplicate ...
fi: Kopioi ...

en: Duplicate card ...
fi: Kopio muistikortti ...

en: Duplicate memory card
fi: Luo kopio muistikortista

en: E&xit
fi: Lopeta

en: EE Cyclerate [Not Recommended]
fi: EE syklinopeus [Ei suositella]

en: EE timing hack - Multi purpose hack. Try if all else fails.
fi: EE ajoitus -viritelmä - Monikäyttöinen viritelmä. Kokeile jos mikään muu ei auta.

en: EE/FPU Advanced Recompiler Options
fi: EE/FPU edistyneen uudelleenkääntäjän valinnat

en: Eject
fi: Poista käytöstä

en: Eject card
fi: Poista muistikorttipaikasta

en: Eject the card from this port
fi: Poistaa muistikortin tästä muistikorttipaikasta

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Emulation &Settings
fi: Emulaation &asetukset

en: Emulation Settings - %s
fi: Emulaation asetukset - %s

en: Enable &Cheats
fi: Ota huijaukset käyttöön

en: Enable &Host Filesystem
fi: Yhdistä isäntäjärjestelmän tiedostojärjestelmä

en: Enable EE Cache (Slower)
fi: Ota käyttöön EE-välimuisti (hitaampi)

en: Enable INTC Spin Detection
fi: Ota käyttöön INTC-pyörimisen havaitseminen

en: Enable Trace Logging
fi: Ota käyttöön jäljityslokitus

en: Enable Wait Loop Detection
fi: Ota käyttöön odotussilmukan havaitseminen

en: Enable fast CDVD
fi: Ota käyttöön nopea CDVD

en: Enable manual game fixes [Not recommended]
fi: Ota käyttöön manuaaliset pelikorjaukset [Ei suositella]

en: Enable speedhacks
fi: Ota käyttöön nopeusviritelmät

en: Enables all log source filters.
fi: Ottaa käyttöön kaikki lokilähteet.

en: Enumerating available plugins...
fi: Listataan saatavilla olevia liitännäisiä...

en: Error (%s)
fi: Virhe (%s)

en: Error while parsing either NTSC or PAL framerate settings.  Settings must be valid floating point numerics.
fi: Virhe NTSC- tai PAL-kehysnopeuden asetusten tulkitsemisessa.  Asetusten tulee olla kelvollisia liukulukunumeroita.

en: Error: Rename could not be completed.
fi: Virhe: Uudelleennimeämistä ei voitu suorittaa.

en: Error: The configured ISO file does not exist.  Click OK to select a new ISO source for CDVD.
fi: Virhe: Valittua ISO-levykuvatiedostoa ei löydy.  Napsauta OK:ta valitaksesi uuden ISO-levykuvan CDVD:lle.

en: Error: The memory card could not be created.
fi: Virhe: Muistikorttia ei voitu luoda.

en: Executing PS2 Virtual Machine...
fi: Suoritetaan PS2-virtuaalikonetta...

en: Execution of EE cache instructions.
fi: EE-suorittimen välimuistin käskyjen suoritus.

en: Extra
fi: Ylimääräinen

en: Extra + Preserve Sign
fi: Ylimääräinen + etumerkin säilytys

en: FFX videos fix - Fixes bad graphics overlay in FFX videos.
fi: FFX videokorjaus - Korjaa huonot grafiikat FFX:n videoiden päällä.

en: FPU Compare Hack - For Digimon Rumble Arena 2.
fi: FPU Compare -viritelmä - Digimon Rumble Arena 2:lle.

en: FPU Multiply Hack - For Tales of Destiny.
fi: FPU Multiply -viritelmä - Tales of Destinylle.

en: FPU Negative Div Hack - For Gundam games.
fi: FPU Negative Div -viritelmä - Gundam-sarjan peleille.

en: Failed to overwrite existing settings file; permission was denied.
fi: Olemassaolevan asetustiedoston ylikirjoitus epäonnistui; käyttö oli estetty.

en: Failed: %s
fi: Epäonnistui: %s

en: Failed: Can only duplicate an existing card.
fi: Epäonnistui: vain olemassaolevia muistikortteja voi kopioida.

en: Fast disc access, less loading times. [Not Recommended]
fi: Nopea levyn luku, vähentää latausaikoja. [Ei suositella]

en: File name already exists
fi: Tiedostonimi on jo olemassa

en: File name empty or too short
fi: Tiedostonimi on tyhjä tai liian lyhyt

en: File name outside of required directory
fi: Tiedostonimi vaaditun kansion ulkopuolella

en: File not found.
fi: Tiedostoa ei löytynyt.

en: Fit to Window/Screen
fi: Sovita ikkunaan/näyttöön

en: Fits a lot of log in a microcosmically small area.
fi: Sovittaa paljon lokia mikrokosmisen pieneen tilaan.

en: Folders
fi: Kansiot

en: For running raw PS2 binaries directly
fi: Raakojen PS2-binaarien suorittamiseen

en: For troubleshooting potential bugs in the MTGS only, as it is potentially very slow.
fi: Vain MTGS:n mahdollisten virheiden etsintään, koska mahdollisesti todella hidas.

en: Formatted
fi: Alustettu

en: Frame Skipping
fi: Kehysten ohittaminen

en: Framelimiter
fi: Nopeusrajoitin

en: Frames to Draw
fi: Piirettävien kehysten määrä

en: Frames to Skip
fi: Ohitettavien kehysten määrä

en: Full
fi: Täysi

en: GS Output is Disabled!
fi: GS-ulostulo ei ole käytössä!

en: GS Window
fi: GS-ikkuna

en: Game Fixes
fi: Pelikorjaukset

en: Game database - %s
fi: Pelitietokanta - %s

en: Gamefixes
fi: Pelikorjaukset

en: Gamepad activity on the SIO.
fi: SIOn peliohjaintoiminta.

en: Games that need this hack to boot:
     * Star Ocean 3
     * Radiata Stories
     * Valkyrie Profile 2
fi: Pelit jotka tarvitsevat tämän viritelmän käynnistyäkseen:
     * Star Ocean 3
     * Radiata Stories
     * Valkyrie Profile 2

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause bad graphics... [Recommended]
fi: Hyvä nopeuslisä ja suuri yhteensopivuus; saattaa aiheuttaa grafiikkavirheitä... [Suositeltu]

en: Good Speedup and High Compatibility; may cause hanging... [Recommended if 3+ cores]
fi: Hyvä nopeuslisä ja suuri yhteensopivuus; saattaa aiheuttaa jumiutumista... [Suositeltu jos 3 tai enemmän suoritinydintä]

en: Hide window when paused
fi: Piilota ikkuna kun peli keskeytetty

en: Huge speedup for some games, with almost no compatibility side effects. [Recommended]
fi: Massiivinen nopeuslisä joillekkin peleille, melkein olemattomat sivuvaikutukset yhteensopivuudelle. [Suositeltu]

en: I'm givin' her all she's got, Captain!
fi: Kaasu on pohjassa, kapteeni!

en: I've seen enough
fi: Olen nähnyt tarpeeksi

en: IPU activity: hardware registers, decoding operations, DMA status, etc.
fi: IPU-toiminta: laitteistorekisterit, dekoodausoperaatiot, DMA-tila, jne.

en: ISO file not found!
fi: ISO-tiedostoa ei löytynyt!

en: If loading from an ISO image, this error may be caused by an unsupported ISO image type or a bug in PCSX2 ISO image support.
fi: Jos lataat ISO-levykuvasta, tämä virhe voi aiheutua ei-tuetusta ISO-levykuvaformaatista tai virheestä PCSX2:n ISO-levykuvatuessa.

en: Ignore
fi: Ohita

en: Ignore DMAC writes when it is busy.
fi: Jätä huomiotta DMAC-kirjoitukset kun se on varattuna.

en: Import
fi: Tuo

en: Import Existing Settings?
fi: Tuo olemassa olevat asetukset?

en: In case you have a really high res display.
fi: Jos sinulla on todella suuren erottelukyvyn näyttö.

en: Includes idle event processing and some other uncommon event usages.
fi: Sisältää tyhjäkäynnin tapahtumaprosessoinnin ja muita harvinaisia tapahtumakäyttöjä.

en: Initializing...
fi: Alustetaan...

en: Insert ...
fi: Aseta ...

en: Insert card
fi: Aseta muistikorttipaikkaan

en: Insert card ...
fi: Aseta muistikortti ...

en: Insert this card to a port ...
fi: Aseta tämä muistikortti muistikorttipaikkaan ...

en: Internal Memorycard Plugin failed to initialize.
fi: Sisäisen muistikorttiliitännäisen alustus epäonnistui.

en: Interpreter
fi: Tulkki

en: Interpreter only; provided for diagnostic
fi: Vain tulkille, pelkästään vianmääritystä varten

en: Invalid window dimensions specified: Size cannot contain non-numeric digits! >_<
fi: Epäkelpo ikkunan koko asetettu: Koko ei voi sisältää epänumeerisia merkkejä! >_<

en: It is an error to drop multiple files onto a %s window.  One at a time please, thank you.
fi: On virheellistä pudottaa useita tiedostoja %s-ikkunaan.  Yksi kerrallaan, kiitos.

en: It's what I use (the programmer guy).
fi: Tätä minä käytän (ohjelmoija).

en: Its nice and readable.
fi: Mukava ja luettava.

en: Language selector
fi: Kielivalitsin

en: Last Modified
fi: Viimeksi muokattu

en: Load State Backup
fi: Lataa tilan varmuuskopio

en: Loading PS2 system plugins...
fi: Ladataan PS2-järjestelmäliitännäisiä...

en: Loads a virtual machine state from the current slot.
fi: Lataa virtuaalikoneen tilan nykyisestä paikasta.

en: Loads virtual machine state backup for current slot.
fi: Lataa virtuaalikoneen tilan varmuuskopion nykyiselle paikalle.

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Logs events as they are passed to the PS2 virtual machine.
fi: Lokittaa tapahtumia samalla kun ne välitetään PS2-virtuaalikoneelle.

en: Logs manual protection, split blocks, and other things that might impact performance.
fi: Kirjaa lokiin manuaaliset suojaukset, pilkotut lohkot ja muita asioita, jotka saattavat vaikuttaa suorituskykyyn.

en: Logs only DMA-related registers.
fi: Lokittaa vain DMA:han liittyvät rekisterit.

en: Logs only unknown, unmapped, or unimplemented register accesses.
fi: Lokittaa vain tuntemattomat, kartoittamattomat tai toteuttamattomat rekisterin käytöt.

en: Logs/Dumps:
fi: Lokit/vedokset:

en: Low compatibility warning: Yes it's very big, but may not work with many games.
fi: Alhaisen yhteensopivuuden varoitus: Kyllä, se on todella iso, mutta ei toimi välttämättä kaikissa peleissä.

en: MTVU (Multi-Threaded microVU1)
fi: MTVU (Monisäikeistetty microVU1)

en: Make this language my default right now!
fi: Tee tästä kielestä oletukseni juuri nyt!

en: Makes the specified ISO image the CDVD source.
fi: Tekee valitusta ISO-levykuvasta CDVD-lähteen.

en: Memory card '%s' duplicated to '%s'.
fi: Muistikortti '%s' kopioitiin muistikorttiin '%s'.

en: MemoryCard Manager
fi: Muistikorttien hallinta

en: Memorycard reads, writes, erases, terminators, and other processing.
fi: Muistikortin luvut, kirjoitukset, pyyhkimiset, terminaattorit ja muu prosessointi.

en: Moderate speedup for some games, with no known side effects. [Recommended]
fi: Maltillinen nopeuslisä joillekin peleille, ei tunnettuja sivuvaikutuksia. [Suositeltu]

en: Modify hardware emulation settings regulated by the PCSX2 core virtual machine.
fi: Muokkaa PCSX2:n ydinvirtuaalikoneen sääntelemiä laitteistoemulaatioasetuksia.

en: Modify window and appearance options, including aspect ratio.
fi: Muokkaa ikkunan ja ulkoasun asetuksia, kuvasuhde mukaanlukien.

en: Mostly Harmful
fi: Enimmäkseen haitallinen

en: Multitap &1
fi: Multitap 1

en: Multitap &2
fi: Multitap 2

en: NTSC Framerate:
fi: NTSC-kehysnopeus:

en: Nearest
fi: Lähin

en: Negative
fi: Negatiivinen

en: New Vector Unit recompiler with much improved compatibility. Recommended.
fi: Uusi vektoriyksikön uudelleenkääntäjä paljon paremmalla yhteensopivuudella. Suositeltu.

en: New memory card:
fi: Uusi muistikortti:

en: No
fi: Ei

en: No emulation state is active; boot something first.
fi: Ei aktiivista emulaatiotilaa; käynnistä jotain ensin.

en: No emulation state is active; cannot suspend or resume.
fi: Ei aktiivista emulaatiotilaa; ei voi keskeyttää tai jatkaa.

en: No plugin loaded
fi: Ei ladattua liitännäistä

en: No reason given.
fi: Ei syytä annettu.

en: None
fi: Ei mikään

en: Normal
fi: Normaali

en: Normal and Turbo limit rates skip frames.  Slow motion mode will still disable frameskipping.
fi: Normaali- ja Nopeutus-nopeustila ohittaa kehyksiä.  Hidastustila poistaa kehysten ohittamisen käytöstä.

en: OPH Flag hack - Try if your game freezes showing the same frame.
fi: OPH Flag -viritelmä - Kokeile jos pelisi jumiutuu näyttämään samaa kuvaa.

en: Oh noes! Out of memory!
fi: Voi ei! Muisti loppui kesken!

en: Open an explorer window to this folder.
fi: Avaa Resurssienhallintaikkuna tähän kansioon.

en: Open in Explorer
fi: Avaa Resurssienhallinnassa

en: Opens the %s plugin's advanced settings dialog.
fi: Avaa %s-liitännäisen edistyneiden asetusten valikon.

en: Other Hacks
fi: Muut viritelmät

en: Overwrite
fi: Ylikirjoita

en: PAL Framerate:
fi: PAL-kehysnopeus:

en: PCSX2 Error: Hardware Deficiency
fi: PCSX2-virhe: Laitteisto puutteellinen

en: PCSX2 First Time configuration
fi: PCSX2 ensimmäisen kerran asetukset

en: PCSX2 Message
fi: PCSX2-viesti

en: PCSX2 Official Website and Forums
fi: PCSX2 viralliset sivut ja foorumit

en: PCSX2 Recompiler Error(s)
fi: PCSX2 Uudelleenkääntäjän virhe(et)

en: PCSX2 Thread is not responding
fi: PCSX2 säie ei vastaa

en: PCSX2 Unresponsive Thread
fi: PCSX2 säie ei vastaa

en: PCSX2 has been installed as a portable application but cannot run due to the following errors:
fi: PCSX2 on asennettu siirrettävänä ohjelmana, mutta ei pysty toimimaan seuraavista virheistä johtuen:

en: PS2 BIOS Error
fi: PS2 BIOS-virhe

en: PS2 Port
fi: PS2 Muistikorttipaikka

en: Parse error
fi: Jäsennysvirhe

en: Path does not exist
fi: Polkua ei ole olemassa

en: Path:
fi: Polku:

en: Paus&e
fi: Keskeytä

en: Pause/Resume
fi: Keskeytä/Jatka

en: Performs just-in-time binary translation of 32-bit MIPS-I machine code to x86.
fi: Suorittaa ajonaikaisen binaarikääntämisen 32-bittisestä MIPS-I-konekielestä x86-konekieleen.

en: Performs just-in-time binary translation of 64-bit MIPS-IV machine code to x86.
fi: Suorittaa ajonaikaisen binaarikääntämisen 64-bittisestä MIPS-IV-konekielestä x86-konekieleen.

en: Permanently delete this memory card from disk (all contents are lost)
fi: Poistaa muistikortin peruuttamattomasti (kaikki sisältö menetetään)

en: Permission denied while trying to open file, likely due to insufficient user account rights.
fi: Käyttö estetty tiedostoa avatessa, todennäköisesti käyttäjätilisi oikeudet eivät riitä.

en: Please select a valid plugin for the %s.
fi: Ole hyvä ja valitse kelvollinen liitännäinen %s:lle.

en: Plugin Override Error - %s
fi: Liittännäisen ohitusvirhe - %s

en: Plugin Specialists
fi: Liitännäisasiantuntijat

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Plugins Search Path:
fi: Liitännäisten etsintäpolku:

en: Port-%u / Multitap-%u--Port-1
fi: Paikka-%u / Multitap-%u--Paikka-1

en: Portable mode error - %s
fi: Siirrettävän tilan virhe - %s

en: Positive
fi: Positiivinen

en: Preset:
fi: Esiasetus:

en: Press Cancel to attempt to cancel the action.
fi: Paina Peruuta yrittääksesi peruuttaa toiminnan.

en: Press OK to close %s.
fi: Paina OK sulkeaksesi %s:den.

en: Press OK to use the default configured plugin, or Cancel to close %s.
fi: Paina OK käyttääksesi oletuksena määriteltyä liitännäistä, tai Peruuta sulkeaksesi %s:den.

en: Press Ok to go to the BIOS Configuration Panel.
fi: Paina Ok mennäksesi BIOSin konfigurointipaneeliin.

en: Press Terminate to kill %s immediately.
fi: Paina Lopeta sulkeaksesi %s:n välittömästi.

en: Pretty slow; provided for diagnostic purposes only.
fi: Melko hidas, pelkästään vianmääritystä varten.

en: Previous versions
fi: Edelliset versiot

en: Quite possibly the slowest thing in the universe.
fi: Mahdollisesti koko universumin hitain.

en: R&esume
fi: Jatka

en: Readme / FAQ (Offline/PDF)
fi: Lue minut / UKK (Offline/PDF)

en: Recompiler
fi: Uudelleenkääntäjä

en: Refresh List
fi: Päivitä lista

en: Refresh list
fi: Päivitä lista

en: Rename ...
fi: Uudelleennimeä ...

en: Rename card ...
fi: Uudelleennimeä muistikortti ...

en: Rename memory card
fi: Uudelleennimeä muistikortti

en: Rename this memory card ...
fi: Uudelleennimeä tämä muistikortti ...

en: Res&tart
fi: Uudelleenkäynnistä

en: Reset
fi: Resetoi

en: Reset all settings?
fi: Nollataanko kaikki asetukset?

en: Restore Defaults
fi: Palauta oletusasetukset

en: Resumes the suspended emulation state.
fi: Jatkaa keskeytetystä emulaatiotilasta.

en: Round Mode
fi: Pyöristystila

en: SYSCALL and DECI2 activity.
fi: SYSCALL- ja DECI2-toiminta.

en: SYSCALL and IRX activity.
fi: SYSCALL- ja IRX-toiminta.

en: Safe (faster)
fi: Turvallinen (nopeampi)

en: Safely pauses emulation and preserves the PS2 state.
fi: Turvallisesti tauottaa emulaation ja säilyttää PS2:n tilan.

en: Safest
fi: Turvallisin

en: Save &As...
fi: Tallenna &nimellä...

en: Save dialog screenshots to...
fi: Tallenna kuvakaappaukset sijaintiin...

en: Save log contents to file
fi: Tallenna lokin sisältö tiedostoon

en: Save log question
fi: Lokintallennuskysymys

en: Saves a snapshot of this settings panel to a PNG file.
fi: Tallentaa ruutukaappauksen tästä asetusikkunasta PNG-tiedostoksi.

en: Saves the virtual machine state to the current slot.
fi: Tallentaa virtuaalikoneen tilan nykyiseen paikkaan.

en: Savestates:
fi: Tilatallennukset:

en: Scratchpad's MFIFO activity.
fi: Scratchpadin MFIFO-toiminta.

en: Search
fi: Hae

en: Select ELF file...
fi: Valitse ELF-tiedosto...

en: Select a BIOS rom:
fi: Valitse BIOS-kuva:

en: Select a document root for %s
fi: Valitse hakemistojuuri %s:lle

en: Select a folder for %s settings
fi: Valitse kansio %s asetuksille

en: Select a folder for Snapshots
fi: Valitse kansio ruutukaappauksille

en: Select a folder for logs/dumps
fi: Valitse kansio lokeille ja vedoksille

en: Select a folder with PCSX2 plugins
fi: Valitse PCSX2-liitännäisiä sisältävä kansio

en: Select a name for the duplicate
    ( '.ps2' will be added automatically)
fi: Valitse kopion nimi
    ( '.ps2' lisätään automaattisesti)

en: Select a new name for the memory card '%s'
    ( '.ps2' will be added automatically)
fi: Valitse uusi nimi muistikortille '%s'
    ( '.ps2' lisätään automaattisesti)

en: Select a target port for '%s'
fi: Valitse kohdepaikka muistikortille '%s'

en: Select a visual theme:
fi: Valitse teema:

en: Select file name:
fi: Valitse tiedostonimi:

en: Select folder containing PCSX2 visual themes
fi: Valitse PCSX2:n teemat sisältävä kansio

en: Select folder for Savestates
fi: Valitse kansio tilatallennuksille

en: Select folder with PS2 BIOS roms
fi: Valitse PS2 BIOS-kuvat sisältävä kansio

en: Select folder with PS2 memory cards
fi: Valitse PS2-muistikortit sisältävä kansio

en: Settings
fi: Asetukset

en: Show about dialog
fi: Näytä tietoja-ikkuna

en: Shows DECI2 debugging logs (EE processor)
fi: Näyttää DECI2-virheenkorjauslokit (EE-suoritin)

en: Shows PCSX2 developer logs
fi: Näyttää PCSX2-kehityslokit

en: Shows disk read activity
fi: Näyttää levynlukutoiminnan

en: Shows the game developer's logging text (EE processor)
fi: Näyttää pelinkehittäjän lokitekstit (EE-suoritin)

en: Shows the game developer's logging text (IOP processor)
fi: Näyttää pelinkehittäjän lokitekstit (IOP-suoritin)

en: Shut&down
fi: Sammuta

en: Shutdown PS2 virtual machine?
fi: Sammuta PS2-virtuaalikone?

en: Simulate VIF1 FIFO read ahead. Fixes slow loading games.
fi: Simuloi VIF1 FIFO etukäteisluku. Korjaa hitaasti latautuvat pelit.

en: Simulates hardware reset of the PS2 virtual machine.
fi: Simuloi PS2-virtuaalikoneen laitteiston resetointia.

en: Skip MPEG hack - Skips videos/FMVs in games to avoid game hanging/freezes.
fi: Ohita MPEG -viritelmä - Ohittaa (väli)videot peleissä jumiutumisen välttämiseksi.

en: Skip when on Turbo only (TAB to enable)
fi: Ohita vain kun nopeutus päällä (TAB ottaa käyttöön)

en: Slot %d
fi: Paikka %d

en: Slow Motion Adjust:
fi: Hidastuksen säätö:

en: Snapshots:
fi: Ruutukaappaukset:

en: Special thanks to
fi: Erityiskiitokset

en: Speedhacks
fi: Nopeusviritelmät

en: Standard (4:3)
fi: Standardi (4:3)

en: Success
fi: Onnistuminen

en: Swap Disc
fi: Vaihda levy lennosta

en: Switch to User Documents Mode
fi: Siirry Käyttäjän Tiedostot-tilaan

en: Terminate
fi: Lopeta

en: Terminate App
fi: Lopeta ohjelma

en: The MTGS thread has become unresponsive while waiting for the GS plugin to open.
fi: MTGS-säie ei vastaa koska se odottaa GS-liitännäisen käynnistymistä.

en: The Operating-System prevents this file from being created
fi: Käyttöjärjestelmä estää tämän tiedoston luonnin

en: The PS2 BIOS could not be loaded.  The BIOS has not been configured, or the configuration has been corrupted.  Please re-configure.
fi: PS2-BIOSta ei pystytty lataamaan.  Joko BIOSia ei ole konfiguroitu tai konfiguraatio on vioittunut.  Ole hyvä ja tee asetukset uudelleen.

en: The configured %s plugin file is not a valid dynamic library
fi: Valitun %s-liitännäisen tiedosto ei ole kelvollinen dynaaminen kirjasto

en: The configured %s plugin file was not found
fi: Valitun %s-liitännäisen tiedostoa ei löytynyt

en: The configured %s plugin is not a PCSX2 plugin, or is for an older unsupported version of PCSX2.
fi: Valittu %s-liitännäinen ei ole PCSX2-liitännäinen tai se on tarkoitettu vanhalle PCSX2-versiolle, jota ei tueta.

en: The configured BIOS file does not exist.  Please re-configure.
fi: Valittua BIOS-tiedostoa ei ole olemassa.  Ole hyvä ja tee asetukset uudelleen.

en: The following folders are missing and cannot be created:
fi: Seuraavat kansiot puuttuvat, eikä niitä voida luoda:

en: The following folders exist, but are not writable:
fi: Seuraavat kansiot ovat olemassa, mutta niihin ei voi kirjoittaa:

en: The plugin reports that your hardware or software/drivers are not supported.
fi: Liitännäinen ilmoittaa että laitteistosi tai ohjelmistosi/ajurisi eivät ole tuettuja.

en: The popup will not be shown again.  This setting can be undone from the settings panels.
fi: Ponnahdusikkunaa ei näytetä uudelleen.  Tämän asetuksen voi poistaa asetuksista.

en: The savestate cannot be loaded, as it appears to be corrupt or incomplete.
fi: Tilatallennusta ei voida ladata, koska se vaikuttaa olevan vioittunut tai epätäydellinen.

en: The savestate was not properly saved. The temporary file was created successfully but could not be moved to its final resting place.
fi: Tilatallennusta ei tallennettu oikein. Väliaikaistiedosto luotiin onnistuneesti, mutta sitä ei pystytty siirtämään lopulliseen kohteeseensa.

en: The selected %s plugin failed to load.
    
    Reason: %s
fi: Valittu %s-liitännäistä ei voitu ladata.
    
    Syy: %s

en: The selected BIOS file is not a valid PS2 BIOS.  Please re-configure.
fi: Valittu BIOS-tiedosto ei ole kelvollinen PS2-BIOS.  Ole hyvä ja tee asetukset uudelleen.

en: Themes Search Path:
fi: Teemojen hakupolku:

en: There is no active virtual machine state to download or save.
fi: Ei ole olemassa aktiivista virtuaalikonetilaa, jota ladata tai tallentaa.

en: This file is not a valid PCSX2 savestate.  See the logfile for details.
fi: Tämä tiedosto ei ole kelvollinen PCSX2-tilatallennus.  Katso yksityiskohdat lokitiedostosta.

en: This is the standard Sony-provisioned size, and is supported by all games and BIOS versions.
fi: Tämä on Sonyn standardikoko ja sitä tukee kaikki pelit ja BIOS-versiot.

en: This savestate cannot be loaded because it is not a valid gzip archive.  It may have been created by an older unsupported version of PCSX2, or it may be corrupted.
fi: Tätä tilatallennusta ei voitu ladata, koska se ei ole kelvollinen gzip-arkisto.  Sen on mahdollisesti luonut vanhempi PCSX2-versio, jota ei tueta tai se saattaa olla vioittunut.

en: This savestate cannot be loaded due to missing critical components.  See the log file for details.
fi: Tätä tilatallennusta ei voida ladata koska kriittisiä komponentteja puuttuu.  Katso yksityiskohdat lokitiedostosta.

en: This setting may require administration privileges from your operating system, depending on how your system is configured.
fi: Tämä asetus saattaa vaatia järjestelmänvalvojan oikeudet käyttöjärjestelmältäsi, riippuen järjestelmäsi asetuksista.

en: Threading activity: start, detach, sync, deletion, etc.
fi: Säikeiden tapahtumat: aloitus, irroittautuminen, synkronointi, poisto, jne.

en: Trace Logging
fi: Jäljityslokitus

en: Trace logs are all written to emulog.txt.  Toggle trace logging at any time using F10.
fi: Kaikki jäljityslokit kirjoitetaan emulog.txt-tiedostoon.  Kytke jäljityslokitus päälle ja pois milloin tahansa painamalla F10.

en: Tracks all EE counters events and some counter register activity.
fi: Seuraa kaikkia EE-suorittimen laskuritapahtumia ja joitakin laskurirekisterien toimintoja.

en: Tracks all IOP counters events and some counter register activity.
fi: Seuraa kaikkia IOP-prosessorin laskuritapahtumia ja joitakin laskurirekisterien toimintoja.

en: Try to remove the file called "portable.ini" from your installation directory manually.
fi: Kokeile asennuskansion tiedoston "portable.ini" poistamista manuaalisesti.

en: Turbo Adjust:
fi: Nopeutuksen säätö:

en: Unexpected end of file or stream encountered.  File is probably truncated or corrupted.
fi: Odottamaton tiedoston tai virran loppu kohdattu.  Tiedosto on todennäköisesti katkaistu tai vioittunut.

en: Unloaded Plugin
fi: Liitännäinen poistettu käytöstä

en: Unrecognized ISO image file format
fi: Tuntematon ISO-levykuvaformaatti

en: Use NTFS compression when creating this card.
fi: Käytä NTFS-pakkausta tätä muistikorttia luodessa.

en: Use Synchronized MTGS
fi: Käytä synkronoitua MTGS:ää

en: Use at your own risk.  Erratic memory card behavior is possible (though unlikely).
fi: Käytä omalla vastuulla.  Muistikortin arvaamaton käyttäytyminen on mahdollista (vaikkakin epätodennäköistä).

en: Use default setting
fi: Käytä oletusarvoa

en: Use fast boot to skip PS2 startup and splash screens
fi: Käytä nopeaa käynnistystä PS2-käynnistyksen ja aloitusruutujen ohittamiseen

en: Use this to boot into your virtual PS2's BIOS configuration.
fi: Käytä tätä käynnistääksesi virtuaalisen PS2:den BIOS-asetuksiin.

en: Useful for diagnosing bugs or clamping issues in the new mVU recompiler.
fi: Käytänöllinen uuden mVU-uudelleenkääntäjän virheiden tai puristinongelmien vianmääritykseen.

en: Useful for running benchmarks. Toggle this option in-game by pressing F4.
fi: Käytännöllinen suorituskykytestaamiseen. Kytke tämä päälle ja pois pelaamisen aikana painamalla F4.

en: User Documents (recommended)
fi: Käyttäjän Tiedostot (suositeltu)

en: Usermode Selection
fi: Käyttäjätilan valinta

en: Uses an external plugin as the CDVD source.
fi: Käyttää ulkoista liitännäistä CDVD-lähteenä.

en: VU Add Hack - Fixes Tri-Ace games boot crash.
fi: VU Add -viritelmä - Korjaa Tri-Acen pelien käynnistyskaatumisen.

en: VU Clip Flag Hack - For Persona games (SuperVU recompiler only!)
fi: VU Clip Flag -viritelmä - Persona-sarjan peleille (Vain SuperVU-uudelleenkääntäjä!)

en: VU Cycle Stealing [Not Recommended]
fi: VU-syklivarastaminen [Ei suositella]

en: VU XGkick Hack - For Erementar Gerad.
fi: VU XGkick -viritelmä - Erementar Geradille.

en: VU0 / VU1 Advanced Recompiler Options
fi: VU0 / VU1 kehittyneen uudelleenkääntäjän valinnat

en: VUs
fi: VUt

en: Vector Unit Interpreter. Slow and not very compatible. Only use for diagnostics.
fi: Vektoriyksikkötulkki. Hidas eikä kovin yhteensopiva. Käytä vain vianmääritykseen.

en: Virtual memory mapping failure!  Your system may have conflicting device drivers, services, or may simply have insufficient memory or resources to meet PCSX2's lofty needs.
fi: Näennäismuistin varausvirhe!  Järjestelmässäsi saattaa olla ristiriitaisia laiteajureita, palveluita, tai liian vähän muistia tai resursseja PCSX2:den suuriin tarpeisiin.

en: Wait for Vsync on refresh
fi: Odota pystytahdistusta (Vsync) päivittäessä

en: Waiting for task...
fi: Odotetaan tehtävää...

en: Waiting for tasks...
fi: Odotetaan tehtäviä...

en: Warning!  System plugins have not been loaded.  PCSX2 may be inoperable.
fi: Varoitus!  Järjestelmäliitännäisiä ei ole ladattu.  PCSX2 ei mahdollisesti toimi.

en: Warning: Enabling trace logs is typically very slow, and is a leading cause of 'What happened to my FPS?' problems. :)
fi: Varoitus: Jäljityslokien käyttöön ottaminen on yleensä hyvin hidasta, ja johtava syy 'Mitä tapahtui nopeudelle?'-ongelmiin. :)

en: Webmasters
fi: Sivujen ylläpitäjät

en: Welcome to PCSX2!
fi: Tervetuloa PCSX2:een!

en: Widescreen (16:9)
fi: Laajakuva (16:9)

en: Wipes all internal VM states and shuts down plugins.
fi: Pyyhkii kaikki sisäiset virtuaalikoneen tilat ja sammuttaa liitännäiset.

en: Yes
fi: Kyllä

en: You have dropped the following ELF binary into %s:
fi: Olet pudottanut seuraavan ELF-binaarikuvan %s:een:

en: You have dropped the following ISO image into %s:
fi: Olet pudottanut seuraavan ISO-levykuvan %s:een:

en: You have selected the following ISO image into PCSX2:
fi: Olet valinnut seuraavan ISO-levykuvatiedoston:

en: You've selected to switch the CDVD source from %s to %s.
fi: Olet valinnut CDVD-lähteen vaihdon asetuksesta %s asetukseen %s.

en: Your machine's hardware is incapable of running PCSX2.  Sorry dood.
fi: Tietokoneesi laitteisto ei kykene suorittamaan PCSX2:hta. Pahoittelut.

en: [-- No unused cards --]
fi: [-- Ei käyttämättömiä --]

en: [-- Unused cards --]
fi: [-- Käyttämättömät --]

en: [Unnamed or unknown]
fi: [Nimetön tai tuntematon]

en: boots from the CDVD plugin (overrides IsoFile parameter)
fi: käynnistää CDVD-liitännäiseltä (ohittaa IsoFile-valitsimen)

en: changes the configuration file path
fi: vaihtaa asetustiedoston polun

en: disables all speedhacks
fi: poistaa kaikki nopeusviritelmät käytöstä

en: disables display of the gui while running games
fi: poistaa graafisen käyttöliittymän käytöstä pelejä pelattaessa

en: disables fast booting
fi: poistaa nopean käynnistyken käytöstä

en: displays this list of command line options
fi: näyttää tämän listan komentorivivalitsimia

en: enables portable mode operation (requires admin/root access)
fi: ottaa käytöön siirrettävän tilan (vaatii järjestelmänvalvoja/root-oikeudet)

en: executes an ELF image
fi: suorittaa ELF-tiedoston

en: forces %s to start the First-time Wizard
fi: pakottaa %s:n käynnistämään ensimmäisen käyttökerran asetusvelhon

en: forces the program log/console to be visible
fi: pakottaa ohjelman lokin/konsolin näkyväksi

en: mVU Flag Hack
fi: mVU lippuviritelmä

en: microVU Hacks
fi: microVU viritelmät

en: microVU Recompiler
fi: microVU-uudelleenkääntäjä

en: specifies the PCSX2 configuration file to use
fi: määrittää käytettävän PCSX2-asetustiedoston

en: specify the file to use as the %s plugin
fi: määrittää tiedoston jota käytetään %s-liitännäisenä

en: superVU Recompiler [legacy]
fi: superVU-uudelleenkääntäjä [vanha]

en: use fullscreen GS mode
fi: käytä koko näytön GS-tilaa

en: use the specified comma or pipe-delimited list of gamefixes.
fi: käytä määriteltyä, pilkulla tai putkella eroteltua, listaa pelikorjauksista.

en: use windowed GS mode
fi: käytä ikkunoitua GS-tilaa
